در حال مشاهده گیلان نیازمند طرح جامع توریسم پزشکی است
برگشت به ابتدای صفحه
گیلان نیازمند طرح جامع توریسم پزشکی است
۰۲ آذر ۱۳۹۲

استادیار دانشگاه گیلان گفت: از نظر تنوع اقلیمی و جاذبه‌های سیاحتی و زیارتی فراوان، کشورمان دارای پتانسیل خوبی برای جذب توریست‌های درمانی است.

دکتر روشن بابائی همتی مدیر انجمن گردشگری مجازی پارسیان در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)- منطقه گیلان، ضمن اشاره به توانمندی های کشورمان در زمینه گردشگری سلامت، به بیان مصادیق این نوع از گردشگری پرداخت و اظهار کرد: ایران دارای ظرفیت‌های متعددی جهت پذیرش گردشگران سلامت است که از جمله آن‌ها می‌توان به چشمه‌های آب معدنی در اکثر استان‌های کشور، مناطق کویری در قم، بخش‌های درمانی ناباروری در یزد، دندانپزشکی، مراکز دیالیز و انواع جراحی‌های قلب، پلاستیک و چشم در مشهد، تهران و مرکز تخصصی توریسم سلامت در رشت اشاره کرد.

وی افزود: گردشگری سلامت که اصطلاحا گردشگری پزشکی، مسافرت پزشکی یا مراقبت جهانی نیز نامیده می شود، در مرحله اول توسط موسسات مسافرتی و رسانه های جمعی به منظور توصیف شیوه های به سرعت در حال رشد مسافرت، بویژه در مرزهای بین المللی که جهت دستیابی به مراقبت های بهداشتی اجرا می شد، بوجود آمد.

عضو هیئت علمی پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان ضمن اشاره به اینکه جنبه های اوقات فراغت مرتبط با گردشگری و سیاحت، ممکن است مسافرت های پزشکی را نیز در خود جای دهد تصریح کرد: بیماران خاص گردشگری پزشکی باید همواره در حین اخذ تصمیم در رابطه با شرایط درمانی، به هزینه های اضافی مسافرت و محل اقامت خود نیز توجه داشته باشند.

وی همچنین تاریخچه گردشگری سلامت را نیز مورد بررسی قرار داد و افزود: گردشگری سلامت، حرف دیروز و امروز نیست و سابقه ای به بلندای تاریخ ایران دارد، اما آنچه به صورت مدون به عنوان گردشگری سلامت در برنامه مسئولان قرار گرفت به سال ۱۳۸۲ بازمی گردد، موضوعی که برغم آنکه دیر آغاز شده اما همچنان در ابتدای راه است. در سابقه گردشگری سلامت همین بس که تاریخ آبهای معدنی و چشمه های جوشان درمانی کشور را جستجو کنیم. مفهوم گردشگری پزشکی به عنوان مفهوم بدیع و جدیدی به شمار نمی آید. نخستین نمونه ثبت شده در گردشگری پزشکی به هزاران سال قبل اشاره دارد، زمانی که زائرین یونانی از اطراف مدیترانه به نواحی کوچک در خلیج سارونیک مسافرت می کردند.

عضو کمیته بین المللی استانداردسازی گردشگری و خدمات وابسته، در ادامه به ارائه تعریف توریسم سلامت از دیدگاه سازمان جهانی جهانگردی پرداخت و اظهار کرد: توریسم سلامت (Health Tourism) فراهم کردن تسهیلات و خدمات پزشکی مقرون به صرفه است که در تعامل با صنعت توریسم برای بیمارانی که برای اعمال جراحی و یا درمان‌های دیگر به سایر کشورها سفر می‌کنند، انجام می‌شود. این خدمات می‌تواند به صورت عمومی و یا خصوصی عرضه شوند.

وی خاطرنشان کرد: توریسم سلامت در واقع نوعی از مسافرت است که علاوه بر تفریح، فراغت و آسایش، سلامت و مراقبت‌های پزشکی را نیز به‌ همراه دارد. در حال حاضر این صنعت به سرعت در حال تبدیل شدن به صنعتی جهانی است. امروزه نیز سفرهای پزشکی رایج، کلیه مقاصد جهانی از قبیل هندوستان، برونی، کوبا، کلمبیا، کاستاریکا، هنگ کنگ، مجارستان، اردن، لیتوانی، مالزی، فیلیپین، سنگاپور، آفریقای جنوبی، تایلند و اخیرا عربستان سعودی،  UAE ، تانزانیا و نیوزلند را نیز شامل شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشکده گیلان شناسی دانشگاه گیلان همچنین به بررسی انواع توریسم سلامت نیز پرداخت و خاطرنشان کرد: به مسافرت افراد از محل دائم زندگی خود جهت حفظ، بهبود یا حصول مجدد سلامت جسمی و ذهنی فرد به مدتی بیش از ۲۴ ساعت و کمتر از یک سال گردشگری سلامت اطلاق می شود. گردشگری تندرستی (مسافرت به دهکده های سلامت و مناطق دارای چشمه های آب معدنی و آب گرم)، گردشگری درمانی (مسافرت به منظور استفاده از منابع درمانی طبیعی مانند آبهای معدنی، نمک، لجن و غیره)، گردشگری پزشکی (مسافرت به منظور درمان بیماری های جسمی یا انجام نوعی از عمل های جراحی) از انواع توریسم سلامت در جهان هستند.

عضو کمیته بین المللی استانداردسازی گردشگری و خدمات وابسته، ضمن بررسی درآمدهای میلیاردی از گردشگری سلامت در دنیا، به نمونه ای از این درآمدها اشاره کرد و گفت: درآمد این عرصه در سال ۲۰۱۰ میلادی، بیش از ۱۰۰ میلیارد دلار در جهان عنوان شده است. صنعت گردشگری در دنیا از رشد قابل توجهی برخوردار است تا جایی که تعداد گردشگران در سال ۲۰۱۰ میلادی با رشد ۶.۶ درصدی به ۹۴۰ میلیون نفر رسیده است.

وی با اشاره به اهمیت صنعت گردشگری در رشد و توسعه اقتصادی کشورهای جهان افزود: سهم اقتصادهای در حال توسعه از ورودی گردشگران بین‌المللی با رشد ثابت، از ۳۱ درصد در سال ۱۹۹۰ به ۴۷ درصد در سال ۲۰۱۱ رسیده است. گسترش توریسم سلامت یکی از بهترین راهکارها برای ارائه خدمات سلامتی، پزشکی و کسب درآمدهای ارزی است.

دکتر بابایی ضمن اشاره به اینکه هدف گردشگری سلامت می تواند علاوه بر استفاده از امکانات پزشکی، استفاده از ظرفیتهای طبیعی برای درمان نیز باشد خاطرنشان کرد: ارزان بودن خدمات بهداشت و درمان، اصلی ترین دلیل سفر گردشگران خارجی به ایران است که در کنار پیشرفتهای علمی پزشکان ایرانی، جایگاه توریسم درمانی ایران را در منطقه ارتقا می دهد. این در حالی است که بیشتر گردشگرانی که برای بهره مندی از امکانات درمانی به ایران سفر می کنند، مسافرانی از کشورهای عراق، سوریه، لبنان، بحرین، عربستان، ترکیه، تاجیکستان، هند و پاکستان بوده و بیشتر رشته های درمانی که مورد توجه آنها قرار می گیرد، دندانپزشکی، ناباروری، جراحی پلاستیک، جراحی قلب و سرطان هاست.

وی ادامه داد: ایران پس از کشور اردن بیشترین ظرفیت‌ها و قابلیت‌ها را در حوزه گردشگری سلامت در بین کشورهای اسلامی دارد. همچنین از نظر تنوع اقلیمی و جاذبه‌های سیاحتی و زیارتی فراوان، کشورمان دارای پتانسیل خوبی برای جذب توریست‌های درمانی است.

وی ضمن ارائه تعریفی از طبیعت درمانی تصریح کرد: طبیعت درمانی شاخه ای از اکوتوریسم (گردشگری بر پایه طبیعت) است که چشمه های آب گرم و آب معدنی را شامل می شود و طبقه بندی انواع آن در جهان نزدیک به صد نوع می رسد، که دارای تیپ شناسی بسیار پیچیده ای است. برای مثال حتی لجن درمانی، سایه درمانی، رنگ درمانی، آب درمانی و تالاسوتراپی (استفاده از آب دریا برای درمان) نیز شاخه هایی از توریسم طبیعت درمانی هستند که هیچ گاه نباید با توریسم پزشکی که مدرن ترین نوع توریسم است اشتباه گرفته شود.

عضو کمیته بین المللی استانداردسازی گردشگری و خدمات وابسته، ظرفیت های استان گیلان را در توریسم طبیعت درمانی مورد بررسی قرار داد و اظهار کرد: در استان گیلان نقاط مهم برای جذب توریسم طبیعت درمانی از جمله چشمه های آب معدنی علی زاخانی در ماسوله، چشمه آب شور لاکان در شهرستان رشت، چشمه های آب معدنی سنگرود در رودبار، چشمه های آب گرم ماستخور در نزدیکی سد منجیل، چشمه های آب معدنی سجیران در اشکورات رودسر و … وجود دارد.

وی افزود: تمامی این ظرفیت ها تکمیل کننده جاذبه های دیگر از پدیده های گردشگری در استان گیلان هستند و می توان از آنها به عنوان ژئوتوریسم یا زمین گردشگری منطقه یاد کرد. همچنین در سالهای اخیر ساخت بیمارستان تخصصی توریسم سلامت (بیمارستان قائم (عج)) در رشت خود حرکتی قابل تقدیر در این عرصه محسوب می شود.

دکتر بابایی ضمن بررسی جایگاه ایران در بازار بین المللی توریسم سلامت، وجود مراکز متعدد درمانی تخصصی و فوق تخصصی با هزینه های به نسبت پایین، برخورداری از منابع طبیعی، نزدیکی به بازار عرب و تشابه فرهنگ و گویش با برخی کشورهای همجوار را از جمله مزیت های کشورمان در زمینه جذب بیمار خارجی و توریست پزشکی برشمرد و خاطرنشان کرد: موقعیت استراتژیک و ویژه جغرافیایى، سابقه درخشان و کهن پزشکى و طب ایرانى، وجود پزشکان ماهر و سرشناس در رشته های مختلف و ارزان بودن خدمات درمانى مى تواند ایران را به قطب توریسم درمانى منطقه تبدیل کند.

استادیار دانشگاه گیلان ضمن ابراز نارضایتی از سهم اندک کشورهای اسلامی در زمینه جذب درآمدهای گردشگری سلامت تصریح کرد: سهم کشورهای اسلامی از میان ۱۰۰ میلیارد دلار درآمد مربوط به گردشگری سلامت در جهان، ۲ تا ۳ درصد بوده که ایران در راس آن قرار دارد. هم اکنون کشورهای غیراسلامی از درآمد این صنعت بخوبی بهره می برند و این در حالی است که این توانمندی وجود دارد تا بیماران کشورهای اسلامی نیز به دیگر کشورهای اسلامی سفر کرده و درآمد حاصل از گردشگری سلامت به جای این که در کشوری اروپایی هزینه شود نصیب جهان اسلام شود. این اقدام ضمن افزایش بهره وری، افزایش اشتغال و نیروی کار را نیز در کشورهای اسلامی به دنبال خواهد شد.

عضو کمیته بین المللی استانداردسازی گردشگری و خدمات وابسته، طرح جامع توریسم سلامت الکترونیکی در گیلان و انجام تورهای مجازی از طریق ایجاد سایت اینترنتی و همچنین طرح نظام اطلاع‌رسانی توریسم سلامت در گیلان را از ایده‌هایی دانست که در حوزه سیاست ‌پژوهی در زمینه گردشگری سلامت قابل طرح می‌باشند.

دکتر روشن بابائی همتی در پایان به شعار گردشگری سلامت در جهان اشاره کرد و افزود: شعار توریسم سلامت در دنیا، امکانات در حد کشورهای جهان اول و قیمت ها در حد کشورهای جهان سوم است.

به گزارش ایسنا، دکتر روشن بابائی همتی تاکنون سه دوره به عنوان سخنران ویژه در زمینه گردشگری پزشکی و سلامت در کشور در کنفرانس های علمی شرکت کرده و چندین کارگاه آموزشی در کشور برگزار کرده است. ضمن اینکه در سال ۱۳۹۰ با مقاله ای تحت عنوان تولید ثروت در توسعه گردشگری پزشکی ایران به رتبه برتر دست یافته و هم اکنون نیز مشغول تدوین کتابی در این زمینه است.

انجمن گردشگری مجازی پارسیان، دکتر روشن بابایی همتی، گیلان نیازمند طرح جامع توریسم پزشکی است،